#ЧЕСНОdigest: нардепи-кнопкодави 9-го скликання. Річний підсумок

Щонайменше 15 нардепів кнопкодавили 45 разів за час роботи Верховної Ради 9-го скликання у 2019 році. Таку кількість порушень зафіксував Громадський рух ЧЕСНО та інші журналісти.

Кнопкодавів зафіксували під час голосувань щодо восьми законопроектів, а також за процедурні рішення та під час реєстрації на пленарні засідання.

Тільки 18 грудня Руху ЧЕСНО вдалося зафіксувати 20 фактів кнопкодавства.

Найбільше фактів неособистого голосування зафіксовано за нардепами фракції “Опозиційна платформа — за життя” (ОПЗЖ) — 27. Найчастіше процедуру голосування порушував Володимир Кальцев.

Читати також: Як вийти сухим з води: чому регламентний комітет не визнає Кальцева кнопкодавом?

Чотири нардепи-мажоритарники новоствореної депутатської групи “Довіра” кнопкодавили 8 разів. У списку, зокрема, також кнопкодави попередніх скликань – Андрій Іванчук, Василь Петьовка, Роберт Горват. Також у групу увійшов мажоритарник з Донецької області Олександр Ковальов, якого Рух ЧЕСНО першого впіймав на кнопкодавстві у Верховній Раді 9-го скликання.

Зокрема, нардепи кнопкодавили за такі законопроекти:

  • Вісім фактів під час різних голосувань за законопроект №2116 — "Про Державне бюро розслідувань";

  • Вісім фактів під час різних голосувань за законопроект №2299 — щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти;

  • Сім фактів під час різних голосувань за законопроект №2490-1 щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг;

  • Два факти під час різних голосувань за законопроект №2317 щодо покращення адміністрування акцизного податку;

  • По одному факту за законопроекти №1016, №1012, №1052, №2609.

Зазначимо, що саме нардепи від фракції “Опозиційна платформа — За життя” Сергій Ларін і Віктор Чорний “винайшли” механізм, що дозволяє кнопкодавити, не натискаючи на чужу кнопку пальцем.

Верховна Рада на пленарному засіданні 19 грудня ухвалила у другому читанні та в цілому проект закону Руслана Стефанчука щодо забезпечення особистого голосування народними депутатами на пленарних засіданнях парламенту №2148. Законопроект підтримали 261 депутат.

Цей законодавчий акт уперше в історії незалежної України криміналізує кнопкодавство нардепів. Ще одна важлива новела: журналісти зможуть повідомляти Апарату ВРУ про виявлені ними факти кнопкодавства.

Також на розгляді в Конституційному суді перебуває законопроект №1027 президента України Володимира Зеленського про позбавлення мандату за кнопкодавство. Згідно із законопроектом глави держави, порушником вважається також той, хто дозволив кнопкодавити за себе.

Разом із тим, Рух ЧЕСНО вважає, що найефективнішим способом боротьби було б унеможливлення кнопкодавства замість покарання. Для цього необхідно запровадити сенсорну кнопку в сесійній залі.

Громадський рух ЧЕСНО з 2011 року фіксує факти кнопкодавства та бореться за дотримання народними депутатами конституційної вимоги голосувати особисто.

#СвободуСенсорнійКнопціДжерело статті: “http://www.chesno.org/post/3751/”