Вчені показали відмінність між читанням і прослуховуванням книг

Аудіокниги стають дедалі популярнішими серед сучасних людей. Вони дозволяють нам насолоджуватися сюжетом улюбленої історії, наприклад, в дорозі, коли читати важко. Довгий час існувала думка, що аудіокниги сприймаються людським мозком по-іншому і не несуть такої ж користі, як друковані версії.

Але нова робота вчених з Каліфорнійського університету в Берклі показала, що, незалежно від того, читаєте ви книгу або слухаєте її, інформація обробляється в вашому мозку аналогічно. В ході дослідження люди слухали історії з популярної серії підкастів The Moth Radio Hour, а потім читали ті ж самі історії.

Використовуючи функціональну МРТ, дослідники візуалізували мізки людей під час прослуховування і читання одних і тих же текстів і порівняли їх. На основі цих даних були побудовані карти активності різних областей мозку, і в обох випадках вони виявилися ідентичними. Результати можуть бути переглянуті в інтерактивній тривимірній карті з колірним кодуванням. На ній також були позначені зв’язки активності в тій чи іншій зоні мозку зі словами, які люди прослуховували або читали в той чи інший момент.

Карта мозку при прослуховуванні тексту (зверху) і його читанні (знизу) / © Fatma Deniz

Що стосується клінічних застосувань, такі карти можуть бути використані для порівняння обробки мови у здорових людей і у людей з інсультом, епілепсію і черепно-мозковими травмами, які погіршують мову. Розуміння таких відмінностей може допомогти дослідженням по реабілітації пацієнтів.

Така візуалізація також може інформувати про втручання при дислексії – поширеному неврологічному розладі мовної обробки, яке погіршує читання. За словами авторів роботи, такі дослідження будуть включати експерименти з людьми, які говорять не англійською, а також з тими, хто має порушення мовного навчання.Джерело статті: “http://dialogs.org.ua/science/24883/”