Фельштинський: Нудота від того, що на чолі держави стоїть Трамп, посилюється з кожним днем. Це робить протест різкішим, яскравішим і агресивнішим

Фельштинський: Трамп є головним підбурювачем і провокатором у будь-якому конфлікті, оскільки особисто він перемогти може лише на гребені розколу

Проблема, через яку Америка зіткнулася із протестним рухом, складна і стара – це расизм, дискримінація і сегрегація чорного населення. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив російсько-американський історик, автор книги "ФСБ підриває Росію" Юрій Фельштинський.

Об этом сообщает Московский репортер

"Із 1968 року це, мабуть, найбільший протестний рух у США. Є об’єктивні чинники – убивство афроамериканця на очах у всієї країни. Хоча це не перше і, можливо, не останнє вбивство, чомусь ця конкретна трагедія сильно сколихнула Америку. Звісно, умертвіння Джорджа Флойда, зафіксоване на відео, збіглося з виходом населення з ізоляції, яка тривала не один місяць. На роботу давно вже ніхто не ходить. Університети закрито (можна тільки уявити, що коїлося б зараз в університетах, якби не літо і коронавірус). Вийти на вулицю, особливо для молоді, було єдиним природним форматом протесту. Не сидячи ж з дому протестувати", – сказав історик.

На його думку, протистояння всередині громадянського суспільства Америки останнім часом посилилося.

"Завдяки президенту Дональду Трампу (чого раніше не було) країна жорстко розділилася, умовно кажучи, на демократів і республіканців. Я кажу "умовно", бо до Трампа Америка завжди була доволі монолітною, особливо в період криз. І берлінської стіни між республіканцями і демократами ніколи не було. А зараз убивство Флойда ще яскравіше підкреслило наявність двох Америк. Республіканці, які в усьому підтримують Трампа, – за. Але це менше ніж половина країни. Інша половина виступає різко проти. Нудота від того, що на чолі держави стоїть Трамп, посилюється з кожним днем. Причому треба розуміти, що арифметично це більша частина населення. Усе це робить протестний рух проти Трампа, спровокований смертю Флойда, різкішим, яскравішим і агресивнішим", – підкреслив Фельштинський.

Історик зазначив, що протести можуть вплинути на перебіг виборчої кампанії у США.

"Мені здається, за ці три роки президент Дональд Трамп усіх "дістав". Убивства афроамериканців поліцією траплялися і за Барака Обама. Але Обама був завжди стримувальним чинником у расовому конфлікті, що розгорався, а Трамп є головним підбурювачем і провокатором у будь-якому конфлікті, оскільки особисто він перемогти може лише на гребені розколу. І він це знає і розуміє. Перемогти на листопадових виборах Трампу важливо за будь-яку ціну. Протести можуть вплинути на перебіг виборчої кампанії. Але рівень підтримки та опозиції Трампу визначився вже давно, ще на минулих виборах. Упевнений, жодна людина, яка голосувала проти Трампа 2016 року, не проголосує за нього 2020-го", – зазначив співрозмовник.

Він не відкидає ймовірності того, що Росія знову втрутиться в американські вибори.

"Не думаю, що Трамп заробив хоч один голос. Але через причини, які належать, скоріше, до психології та соціології, може виявитися, що і втратив він небагато. Як це відіб’ється на арифметиці американських виборів, зараз важко сказати. Тим більше, що Трамп під прикриттям боротьби з коронавірусом намагається виконати свої зобов’язання перед Путіним і повернути його у Велику Вісімку. Він уже оголосив про те, що запросив Путіна на зустріч Великої Сімки в Америці у вересні. Можна тільки припускати, що Путін у відповідь знову надасть Трампу максимальну допомогу на листопадових виборах. Іншими словами, що Росія знову втрутиться в американські президентські вибори на боці Трампа", – акцентував Фельштинський.

За його словами, одна з причин протестів, що спалахнули, – расизм.

"Проблема, із якою сьогодні на наших очах Америка зіткнулася з протестним рухом під гаслом "Життя чорних теж важливе", існує. Це складна і стара проблема, і в ній немає перебільшення: у США є расизм, дискримінація, сегрегація чорного населення. Ці явища існують у реальному житті, хоча самі закони сформульовано так, щоб максимально протидіяти цьому. Проблема в тому, що провокатор Трамп постійно займається підбурюванням і в расистському питанні. Його виборча база – біле чоловіче консервативне населення. І він усе робить для того, щоб не втратити цих людей як основу свого виборчого блоку. Основна причина, із якої ті чи інші люди підтримують Трампа, – расизм, хоча вголос, звісно ж, у цьому ніхто не зізнається і ніколи не зізнається", – розповів історик.

Ще однією причиною невдоволення чорношкірого населення США є бідність.

"Істотний відсоток афроамериканців живе за межею бідності (за американськими стандартами) і відмовляє собі багато в чому. На це накладається серйозна культуральна та освітня відмінність, загальні економічні проблеми, посилені пандемією. Поліція виявилася не в змозі підтримувати спокій та безпеку на вулиці, і разом із мирним протестним рухом, гарантованим конституцією, почалися погроми і розкрадання магазинів. Їх у великих містах дуже багато. І багато розкішних і дорогих. На захист цього погромного руху нічого сказати не можна, тому що це злодійство і варварство. Але це ще й найбільш яскрава форма протесту знедолених, утомлених від безнадійної бідності людей, які демонструють свою ненависть до заможних американців загалом, до багатства більшої частини населення США. Це симптом дуже серйозної хвороби суспільства", – повідомив Фельштинський.

Співрозмовник звернув увагу, що загибель великої кількості людей від коронавірусу й економічна криза посилили напругу в американському суспільстві.

"Реальні досягнення Трампа невеликі. Через коронавірус в Америці померли 106 тис. осіб. Щодня досі помирає приблизно по тисячі. Це абсолютно страшний показник для індустріально розвиненої багатої країни. До пандемії у США були гарні економічні показники. Практично не було безробіття і високо стояла біржа. Зараз настала криза. Американський конгрес доволі швидко влив в економіку трильйони доларів, іншими словами, надрукував гроші. І, безумовно, допоміг біржі залишитися на високому рівні. Проте економічна ситуація у країні погана, безробіття сягнуло 18–19% – цифри просто жахливі для США", – сказав історик.

Він вважає, що успіхи американської фондової біржі на тлі пандемії стали додатковим дратівливим чинником для протестувальників

"Напевно, для протестувальників це теж серйозний дратівливий чинник, тому що створюється враження, й абсолютно правильно, що Трампа хвилює виключно зростання біржі, оскільки біржеві показники безпосередньо пов’язані з рівнем підтримки Трампа на листопадових виборах. Але оскільки постійно зростає економічне розшарування суспільства – одна з реальних проблем Америки, зростання біржі на тлі пандемії, безробіття і протестного руху, коли горять будівлі і машини, вказує на абсолютну відірваність біржі від життя і проблем переважної частини населення країни. Нічого, крім додаткового роздратування і невдоволення, викликати це не може", – резюмував Фельштинський.

Масові протести у США почалися минулого тижня після смерті затриманого поліцією афроамериканця Джорджа Флойда. Причиною обурень стало відео, де поліцейський тисне коліном на шию чоловіка і той каже, що не може дихати. Патрульні підозрювали Флойда в тому, що він розрахувався підробленою 20-доларовою купюрою. Судмедекспертиза підтвердила, що чоловік помер унаслідок механічної асфіксії.

Поліцейського, який застосував задушливий прийом під час затримання Флойда, заарештували.

Протести, які почалися в Міннеаполісі, поширилися по всій країні. Їх супроводжують заворушення і сутички з поліцією, деякі демонстранти підпалюють машини, б’ють вітрини і грабують магазини.

Влада низки міст ввела комендантську годину, у кількох штатах для придушення заворушень задіяли солдатів Національної гвардії.

За даними станом на 2 червня у зв’язку з протестами через смерть Флойда у США загинули 11 людей віком від 18 до 77 років. Серед них опинилися колишній поліцейський, охоронець суду, власник ресторану, учасники акцій та випадкові перехожі.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/news/worldnews/-felshtinskij-nudota-vid-togo-shcho-na-choli-derzhavi-stojit-tramp-posiljujetsja-z-kozhnim-dnem-tse-robit-protest-bilsh-rizkim-jaskravim-i-agresivnim-1502763.html”